Congolese Cardinal Fridolin Ambongo Besungu speaks during a mass in commemoration of the late Pope Francis at the Notre Dame du Congo Cathedral in Kinshasa on April 21, 2025. Pope Francis, an energetic reformer who inspired widespread devotion from Catholics but riled traditionalists, died on April 21, 2025 aged 88. Hardy BOPE / AFP

Kinshasa, 17 september 2025 – De Congolese kerkleider Fridolin Ambongo Besungu OFM Cap heeft zijn felle kritiek op het Vaticaanse document Fiducia supplicans hernieuwd. Deze in december 2023 gepubliceerde verklaring van het Dicasterie voor de Geloofsleer heeft “grote schade toegebracht aan de katholieke gelovigen en zelfs daarbuiten”, zei kardinaal Ambongo Besungu dinsdag tegen de Amerikaanse website OSV News. Het document heeft “reacties van alle kanten” uitgelokt, waaronder “boze leken, priesters, religieuzen en bisschoppen, die ook boos waren”, verklaarde de voorzitter van het Symposium van de Bisschoppenconferenties van Afrika en Madagaskar (SECAM).

Fiducia supplicans bepaalde dat het voortaan voor katholieke clerici was toegestaan om personen in irreguliere liefdesrelaties, waaronder homoseksuele verbintenissen, individueel te zegenen.

“Ik geloof dat Fiducia een slecht hoofdstuk is in de geschiedenis van paus Franciscus”, aldus de kardinaal. Het document werd gepubliceerd tussen de twee zittingen van de Synode over de Synodaliteit. “Het minste wat we hadden verwacht, was dat het ten minste op de synode zou worden besproken.” Maar dat er een dergelijk document in de maak was kwam daar niet ter sprake, beweert de aartsbisschop van Kinshasa.

‘Franciscus veranderde zijn mening’

De verklaring van SECAM om Fiducia niet te volgen en de zegening van praktiserende homoseksuelen te blijven weigeren, werd met toestemming van paus Franciscus gepubliceerd, vervolgt Ambongo Besungu. Hij heeft het betreffende document zelf naar Rome gebracht. “Op de dag van mijn aankomst ontving paus Franciscus mij. We hebben erover gesproken en ik geloof dat hij vanaf dat moment van mening was veranderd”, aldus de kardinaal. Volgens hem begreep de Argentijnse paus “dat het een fout van zijn kant was”.

Over de nieuwe paus zegt Ambongo Besungu dat Leo XIV een man is “die weinig spreekt, maar veel luistert”. Bij belangrijke beslissingen die de meerderheid van de gelovigen aangaan, moeten pausen “veel luisteren voordat ze een beslissing nemen, om te voorkomen wat we met Fiducia hebben meegemaakt”.

Fiducia supplicans was opgesteld door het Dicasterie voor de Geloofsleer onder leiding van de Argentijnse curiekardinaal Víctor Manuel Fernández en paus Franciscus had ingestemd met de publicatie ervan. Hoewel talrijke Europese bisschoppen achter de verklaring stonden, klonken er uit de wereldkerk ook geluiden van verontwaardiging, vooral bij kardinaal Ambongo Besungu.

Afgelopen juli zei kardinaal Fernández, nog steeds de prefect van het Dicasterie voor de Geloofsleer, dat er onder Leo XIV geen wijzigingen in Fiducia supplicans zullen worden aangebracht en dat het dus toegestaan blijft om gelovigen in irreguliere relaties te zegenen.