This photo taken and handout on January 7, 2025 by The Vatican Media shows Pope Leo XIV meeting with cardinals during an extraordinary Consistory in The Vatican. Handout / VATICAN MEDIA / AFP

Rome, 8 januari 2026Het tweedaagse buitengewoon consistorie in Vaticaanstad is vanavond afgesloten. Paus Leo XIV had alle 245 kardinalen naar Rome geroepen om aan deze vergadering deel te nemen. Volgens de persdienst van de Heilige Stoel namen uiteindelijk ongeveer 170 leden van het Kardinalencollege deel aan de drie zittingen van dit consistorie. Het doel ervan was niet zozeer het bespreken van bepaalde zwaarwegende kwesties, maar eerder het oefenen van het synodaal overleggen.

Op de agenda stonden twee onderwerpen: allereerst ging het om de vraag hoe de Katholieke Kerk in de huidige tijd haar boodschap zo kan verkondigen dat deze door de mensen wordt begrepen en aanvaard. Het andere punt betrof de vraag in hoeverre lekengelovigen kunnen deelnemen aan kerkelijke besluitvormingsprocessen.

Leo XIV had het Kardinalencollege aanvankelijk vier mogelijke vergaderthema's voorgesteld. Vanwege de korte beraadslagingstijd moesten de kardinalen twee kwesties kiezen. Er kwam geen meerderheid voor een debat over de relatie tussen de onlangs hervormde Romeinse Curie en de lokale kerken. Hetzelfde gold voor de kwestie omtrent de status van de Tridentijnse ritus.

Vanochtend tijdens de mis met de kardinalen maande de paus hen om geen specifieke projecten en agenda's na te streven, maar om de eenheid van de kerk te dienen.

De beraadslagingen werden gehouden in de Paulus VI-Aula, achter gesloten deuren. Daar stonden ronde tafels voor de deelnemers klaar, zodat ze in kleine groepen elkaar in de ogen konden kijken. Deze set-up was de uitdrukkelijke wens van de paus. Hij wilde dat de kardinalen optimaal met elkaar in dialoog traden om zo “de stem te worden van allen die de Heer ons in de meest uiteenlopende delen van de wereld heeft toevertrouwd”.

De meeste kardinalen jonger dan 80 jaar waren verdeeld over negen tafels; zij hebben stemrecht bij een eventuele pausverkiezing en leiden meestal een bisdom. De kardinalen van 80 jaar en ouder waren samen met de curiekardinalen verdeeld over elf tafels.