Rome, 9 mei 2025Paus Leo XIV heeft vanochtend vanaf 11.00 uur zijn eerste heilige mis opgedragen als Romeinse pontifex. Dat deed hij in concelebratie met de 132 kardinalen die hem gisteren kozen, althans minstens een tweederdemeerderheid van de conclavisten. De locatie van de eucharistieviering was dezelfde als die van het conclaaf: de Sixtijnse Kapel.

Het viel al direct op dat de 69-jarige paus goed ter been is en dat hij ook een goede zangstem heeft. Zo zette hij op de juiste toon de openingsgroet Pax vobis (‘Vrede zij u’) en het Gloria in. Ook verrichtte hij de gezongen slotzegen vlekkeloos.

Het doet denken aan de Latijnse spreuk Qui bene cantat bis orat (‘Wie goed zingt, bidt dubbel’), die wordt toegeschreven aan de heilige kerkvader Augustinus van Hippo. Paus Leo XIV is lid van de Orde van Sint-Augustinus (O.S.A.).

'Gij zijt Petrus'

Er werd in de mis gelezen uit het zestiende hoofdstuk van het Evangelie van Mattheüs, de beroemde passage waarin Jezus tot Simon Petrus zegt: “Gij zijt Petrus; en op deze steenrots zal Ik mijn Kerk bouwen en de poorten der hel zullen haar niet overweldigen. Ik zal u de sleutels geven van het Rijk der hemelen en wat gij zult binden op aarde, zal ook in de hemel gebonden zijn en wat gij zult ontbinden op aarde, zal ook in de hemel ontbonden zijn.” 

Op deze Bijbeltekst is het ministerium petrinum gebaseerd, het ambt van de bisschop van Rome als opvolger van de apostel Petrus. 

Na de evangelielezing hield Leo XIV een homilie. Opvallend was dat de Amerikaanse paus uit de losse pols in het Engels de kardinalen toesprak en hen opriep Gods wondere werken te roemen om vervolgens zijn in het Italiaans geschreven tekst oplas. 

Leo XIV zei dat hij een “trouwe toezichthouder” voor de kerk wil zijn. Hij voegde eraan toe dat de kerk zich moet laten zien door de heiligheid van haar leden en niet door de “grandeur van haar gebouwen”.

Onder de concelebranten was ook de 91-jarige kardinaal Giovanni Battista Re, de deken van het College van Kardinalen. Die mocht vanwege zijn leeftijd niet mee doen aan het conclaaf. 

Na de mis kreeg de paus bij het vertrek uit de Sixtijnse Kapel applaus van de kardinalen.

Robert Francis Prevost werd in 1955 geboren in Chicago. Hij woonde langere tijd buiten de VS dan in zijn vaderland. Sinds 2015 heeft hij ook de Peruviaanse nationaliteit. In dat jaar werd hij door paus Franciscus benoemd tot diocesaan bisschop van Chiclayo in het noordwesten van Peru.

This photo taken and handout on May 9, 2025 by The Vatican Media shows Pope Leo XIV during a mass with cardinals in the Sistine Chapel in The Vatican. Handout / VATICAN MEDIA