Pietro Parolin, de tweede man van de katholieke kerk, tijdens een bezoek aan Amsterdam in het teken van het 750-jarige bestaan van de stad. Hij draagt de mis op in de basiliek van de Heilige Nicolaas. ANP DINGENA MOL

Rome, 27 mei 2025Kardinaal Pietro Parolin, staatssecretaris van paus Leo XIV, heeft in een vandaag gepubliceerd interview met Vatican News, zijn afschuw uitgesproken over het humanitaire drama in de Gazastrook. 

“Wat er in Gaza gebeurt, is onaanvaardbaar. Het internationaal humanitair recht moet altijd en voor iedereen gelden. We eisen dat de bombardementen stoppen en dat de noodzakelijke hulp de bevolking bereikt. Ik vind dat de internationale gemeenschap al het mogelijke moet doen om een einde te maken aan deze tragedie”, aldus Parolin in gesprek met hoofdredacteur Andrea Tornielli.

Barbaarse aanval op 7/10

De ‘tweede man van het Vaticaan’ herhaalt tegelijk “nadrukkelijk” de eis van de Heilige Stoel “aan Hamas om onmiddellijk alle gijzelaars vrij te laten die nog steeds gevangen worden gehouden en om de lichamen terug te geven van degenen die werden gedood na de barbaarse aanval op Israël op 7 oktober 2023”.

Met betrekking tot de schietpartij op twee medewerkers van de Israëlische ambassade in de Amerikaanse hoofdstad Washington zegt Parolin: “We moeten waakzaam zijn en ervoor zorgen dat de kanker van het antisemitisme, die nooit definitief is overwonnen, niet opnieuw uitbreekt.”

Oekraïne

Kardinaal Parolin geeft ook commentaar op het debat rond een mogelijke bemiddelende rol voor de Heilige Stoel in de Russisch-Oekraïense oorlog. “Paus Leo heeft de volledige bereidheid van de Heilige Stoel uitgesproken om mogelijke onderhandelingen aan te gaan en heeft een neutrale, beschermde plaats aangeboden. Dit was dus geen bemiddeling, want bemiddeling moet door de partijen worden aangevraagd. In dit geval was er alleen een openbaar aanbod om een mogelijke ontmoeting te organiseren.”

Geen protagonist

De kardinaal-staatsecretaris voegt toe: “De paus en de hele Heilige Stoel zetten zich in voor vrede en steunen elk initiatief voor dialoog en onderhandeling.” 

Parolin spreekt uitdrukkelijk de interpretatie tegen dat het Vaticaan onder Leo XIV een actievere rol als “hoofdrolspeler” in de internationale politiek op zich zou willen nemen. “In plaats van te spreken van ‘protagonisme’, zou ik daarom diplomatieke initiatieven liever plaatsen in de context van dienst aan vrede en broederschap.”