Muzikant en kunstenaar Tonnie Dieleman, beter bekend onder zijn artiestennaam 'broeder Dieleman', heeft een bijzondere opdracht gekregen van de Protestantse kerk in Axel. Normaal maakt hij muziek met eigenzinnige poëzie of verdiept hij zich in Zeeuwse volksverhalen, maar dit keer krijgt zijn werk een heel andere plek.

‘Dit jaar moet ik een spandoek maken voor aan de kerk. Er is een zin waar ik eigenlijk al heel lang mee bezig ben en dat is: ‘De liefde is de eerste wet.’’

Die zin haalt Dieleman uit het werk van Jantje de prentenknipper, een Zeeuwse knipkunstenaar die in de 19e eeuw talloze knipwerken maakte en daarmee langs de dorpen trok om ze te verkopen. Dieleman noemt hem ‘een collega uit het verleden’, iemand aan wie hij zich graag spiegelt. Zelf maakt hij ook knipkunst en zoekt hij naar ideeën voor het spandoek dat straks aan de kerk zal hangen. Juist de eenvoud van het werk spreekt hem aan:

‘Het is iets heel simpels, wat iedereen kan. Op de lagere school leer je dit. Een kind snapt dit.’

Knipwerk van broeder Dieleman
Broeder Dieleman

Een zin die blijft hangen

Ook het zinnetje ‘de liefde is de eerste wet’ lijkt eenvoudig, maar draagt volgens Dieleman een hele wereld in zich mee. Zelf heeft hij niet per se veel met christelijke spreuken, maar dat hij deze opdracht voor de kerk uitvoert is niet toevallig. Dieleman is goed bevriend met de lokale dominee, Jan Verlinde:

‘Toen Jan in Axel in de kerk is gekomen, toen ben ik eigenlijk af en toe weer naar de kerk gegaan… Ik vind Jan een hele goede dominee. Zijn werk ligt ook dicht tegen mijn werk aan, we praten er ook heel veel over.’

Wat schuilt er achter die eenvoudige woorden 'de liefde is de eerste wet'? En benieuwd waarom Dieleman zich wel welkom voelde in deze gemeente?

Kijk aanstaande zaterdag om 17.10 uur op NPO 2 naar Petrus in het land.

Elke week inspiratie in je mailbox?

Schrijf je dan in voor de KRO-NCRV inspiratienieuwsbrief

Levensbeschouwing Nieuwsbrief