Niamey (AFP), 17 september 2025 – Gewapende mannen op motoren hebben onlangs 22 dorpelingen in West-Niger doodgeschoten, van wie de meesten een doopceremonie bijwoonden.
Lokale media en andere bronnen meldden dat de aanslag eergisteren plaatsvond in de regio Tillaberi, nabij Burkina Faso en Mali, waar jihadistische groeperingen actief zijn die banden hebben met Al-Qaida en Islamitische Staat (IS).
Een inwoner van het gebied vertelde AFP (Agence France Presse) dat er eerst 15 mensen werden gedood bij een doopceremonie in het dorp Takoubatt.
“De aanvallers gingen vervolgens naar de buitenwijken van Takoubatt, waar ze nog zeven anderen doodden”, aldus de inwoner, die om veiligheidsredenen anoniem wenste te blijven.
Barbarij
In een bericht op sociale media schrijft een Nigerese mensenrechtenactivist: “Opnieuw is de regio Tillaberi... getroffen door barbarij, waardoor onschuldige families in rouw en wanhoop zijn gestort.”
De Nigerese regering heeft moeite om terroristische groeperingen in Tillaberi in bedwang te houden, ondanks de aanwezigheid van een groot leger. Naar verluidt zijn er vorige week zo'n 20 soldaten in de regio omgekomen.
Human Rights Watch heeft de Nigerese autoriteiten opgeroepen om “meer te doen om burgers te beschermen” tegen dodelijke aanslagen. Human Rights Watch schat dat terroristische groeperingen sinds maart bij vijf aanslagen meer dan 127 dorpelingen en moslimgelovigen in Tillaberi “standrechtelijk hebben geëxecuteerd”.
De ngo ACLED, die wereldwijd slachtoffers van conflicten bijhoudt, meldt dat er sinds oktober 2024 ongeveer 1.800 mensen zijn omgekomen bij aanslagen in Niger, waarvan driekwart in Tillaberi.
Sahara
De Republiek Niger ligt in het noorden van Afrika. Het land grenst aan Algerije in het noordwesten, Libië in het noordoosten, Tsjaad in het oosten, Nigeria in het zuiden, Benin en Burkina Faso in het zuidwesten en Mali in het westen. Het beslaat een landoppervlak van bijna 1,27 miljoen km²; meer dan 80 procent ligt in de Sahara. De overwegend islamitische bevolking van ongeveer 25 miljoen woont voornamelijk in clusters in het zuiden en westen van het land.