This video grab taken from a footage released by Ansa shows Pope Francis, who is recovering from life-threatening pneumonia, during an unscheduled visit to St Peter's Basilica in The Vatican on April 10, 2025. ANSA / AFP

Rome, 12 april 2025Het was een nogal vreemd tafereel afgelopen donderdag in de Vaticaanse Basiliek. Een man met een zuurstofbril op, gezeten in een rolstoel, gekleed in een wit hemd en zwarte broek, met een gestreepte poncho om zijn schouders, van wie een van de begeleiders tegen een kind zegt: ‘Dit is de paus.’ 

Hoogst opmerkelijk is dat er op de social media verschenen videobeelden geen beveiligers te zien zijn: geen Zwitserse gardisten, geen gendarmes of andere veiligheidspersoneel. 

Het spontane bezoek van Franciscus aan de basiliek blijkt voor kardinaal Mauro Gambetti, de aartspriester van de Sint-Pieter, dan ook een totale verrassing te zijn geweest. Alsook voor de persdienst van de Heilige Stoel, die ervan afzag het uitstapje achteraf officieel te bevestigen. 

“Soms ontstaan bepaalde dingen uit een verlangen om te verrassen en dan verrassen ze ons ook”, gaf de Vaticaanse perschef Matteo Bruni gisteren toe aan journalisten. Volgens hem had Franciscus spontaan besloten om zijn lunchwandeling te verlengen en te bidden in de Sint-Pietersbasiliek. Bruni gaf geen details over de ongewone kledij van de opperpontifex.

Na 38 dagen doorgebracht te hebben in het Gemelli-ziekenhuis, waar Franciscus werd behandeld voor ernstige infecties aan zijn luchtwegen en nu dan gehouden aan de door artsen voorgeschreven rust, kan de Argentijnse jezuïet het toch niet laten om even onder de mensen te komen. 

Persoonlijke verpleger

Franciscus houdt er niet van om gecontroleerd te worden. Hij gaat daarom vaak zijn eigen gang. Zijn persoonlijke verpleger Massimiliano Strappetti, de man die hem voortduwde in zijn rolstoel, toont zich hierbij een medestander. Die weerhield de paus er geenszins van om fysiek contact te maken met voorbijgangers in de Sint-Pieter. Maar dat moet de sterk verzwakte paus nu juist vermijden omdat hij nog steeds het risico loopt om opnieuw een infectie op te lopen. Juist dat was de reden dat hij uit het ziekenhuis werd ontslagen, omdat de kans dat je in een ziekenhuis besmet raakt nu eenmaal hoger is dan elders.  

Franciscus is niet de eerste paus die in burgerkleding verschijnt. Zijn voorganger Johannes Paulus II (1978-2005) liet zich fotograferen in een skipak, maar dan wel zorgvuldig geregisseerd door de Vaticaanse persdienst. De Poolse paus liet ook een foto van hemzelf als patiënt liggend in het Gemelli-ziekenhuis verspreiden, na de mislukte aanslag op zijn leven op 13 mei 1981 (zie hieronder). 

St. JPII in Gemelli-ziekenhuis na de mislukte aanslag