Keulen, 28 januari 2026Kardinaal Rainer Maria Woelki, de aartsbisschop van Keulen, zegt dat hij zijn deelname aan de omstreden Duitse Synodale Weg heeft beëindigd. Hij uit diepe scepsis over plannen voor een permanente Synodalkonferenz in Duitsland, die volgens hem niet strookt met de katholieke leer en de eenheid met de paus.

“Voor mij is de Synodale Weg afgerond”, zegt Woelki in een interview met het Keulse katholieke medium Domradio. De aartsbisschop bevestigde dat hij niet zal deelnemen aan de zesde synodale bijeenkomst, die van 29 tot 31 januari in Stuttgart plaatsvindt. Woelki benadrukte dat hij oorspronkelijk dacht dat er vijf bijeenkomsten zouden zijn, aan welke hij allemaal deelnam. Toen de Duitse Bisschoppenconferentie (DBK) besloot tot een evaluatiesessie, maakte hij duidelijk niet aanwezig te zullen zijn. “Dit orgaan heeft niet het mandaat om te beoordelen wat een individuele bisschop of bisdom heeft geïmplementeerd”, aldus Woelki.

De Synodale Weg is een hervormingsproces dat door de DBK en het Centraal Comité van Duitse Katholieken (ZdK) op 1 december 2019 officieel van start ging. De aanleiding was de massale kerkverlating en het omvangrijke misbruikschandaal. Hoofdthema’s waren: kerkelijke macht, priesterlijke existentie, vrouwen in de kerk, en seksualiteit.

De centrale kwestie in de plannen voor een Synodalkonferenz is de gezamenlijke besluitvorming tussen bisschoppen en leken. Woelki stelde dat hij zich gebonden voelt aan zijn wijdingsbeloften en de eenheid met paus Franciscus. “Ik heb beloofd het geloof van de Kerk te beschermen en in mijn bisdom de weg te gaan in eenheid met de paus”, zei hij. Hij wees erop dat de statuten voor de nieuwe synodale conferentie nog moeten worden goedgekeurd door de DBK. “We moeten afwachten wat Rome hierover zegt”, voegde hij toe.

Woelki erkende wel het belang van thema’s als misbruikpreventie en machtsmisbruik binnen de Kerk, die tijdens de Synodale Weg aan bod kwamen. “Ik sta achter deze onderwerpen”, zei hij, en voegde eraan toe dat hij in Keulen al hervormingen heeft doorgevoerd.

Een groot tekort van de Synodale Weg was volgens de aartsbisschop van Keulen het ontbreken van aandacht voor evangelisatie, een punt dat paus Franciscus al in 2019 benadrukte in zijn brief aan de gelovigen in Duitsland. De Synodale Weg heeft volgens Woelki eerder controversiële resoluties aangenomen, zoals zegeningsrituelen voor homoseksuele paren, de toelating van vrouwen tot het diakenambt en heroverweging van het celibaat. Woelki benadrukte dat de hiërarchisch-sacramentale structuur van de Kerk essentieel.

Ook aartsbisschop Georg Gänswein, voormalig persoonlijk secretaris van paus Benedictus XVI, uitte felle kritiek op de Synodale Weg. “Wie de gebeurtenissen vanaf het begin heeft gevolgd, ziet dat veel voorstellen juist afleiden van het geloof”, zei Gänswein in een interview met EWTN News. Hij hoopt dat deze “verkeerde weg” snel ten einde komt.

De DBK buigt zich in februari over de statuten van de Synodalkonferenz. Het Vaticaan heeft herhaaldelijk gewaarschuwd voor het risico van een schisma als gevolg van de Duitse plannen.