San Bernardino, 11 juli 2025 – Bisschop Alberto Rojas van het rooms-katholieke bisdom San Bernardino in Californië heeft onlangs gelovigen die vrezen het land uit te worden gezet, ontheven van de zondagsplicht, de canonieke verplichting van iedere katholiek om deel te nemen aan de zondagse eucharistieviering.

Mgr. Rojas zei dat alle gelovigen in het diocesane territorium van San Bernardino die “oprechte angst” hebben om gearresteerd te worden tijdens het bijwonen van de heilige mis, tot nader order dispensatie krijgen van het vervullen van de zondagsplicht en “worden aangemoedigd hun spirituele gemeenschap met Christus en zijn Kerk te behouden door middel van persoonlijke gebeden”.

In een verklaring van 8 juli zei de bisschop dat het besluit om de vrijstelling te verlenen kwam nadat hij had ingezien dat “de angst voor immigratiecontroles door de Amerikaanse immigratiedienst (ICE) sommige leden van ons bisdom ervan kan weerhouden hun verplichting om op zondagen en verplichte feestdagen de mis bij te wonen, na te komen”.

Volgens John Andrews, directeur communicatie van het bisdom, is het aantal bezoekers van Spaanstalige missen in het bisdom met “ongeveer 50 procent gedaald” sinds de door de regering-Trump bevolen invallen vorige maand in Zuid-Californië begonnen.

“Er heerst echte angst onder velen in onze parochiegemeenschappen”, zei Rojas in een afzonderlijke verklaring aan persagentschap CNA. “Ik wil dat onze immigrantengemeenschappen weten dat hun kerk achter hen staat en hen door deze moeilijke tijd heen helpt”.

Volgens het Wetboek van Canoniek Recht mag een diocesane bisschop dispensaties verlenen aan de gelovigen die onder zijn herderlijke verantwoordelijkheid vallen “wanneer hij oordeelt dat dit bijdraagt aan hun geestelijk welzijn”.

Donald Trump ondertekende op de eerste dag van zijn tweede termijn als president een decreet waarmee hij noodbevoegdheden kan inzetten om Amerikaanse staten te beschermen tegen een “invasie” van migranten aan de Mexicaanse grens. Daarmee kan de president ook harder optreden tegen illegale immigranten. De legitimiteit van dit decreet wordt echter voortdurend betwist in rechtbanken.

Vorige maand waren er in Los Angeles hevige protesten van burgers tegen aanhoudingen van immigranten door de ICE. De demonstraties braken uit op 6 juni nadat ICE-agenten zeker 44 mensen hadden gearresteerd om vermeende overtredingen van de immigratieregels. Betogers gooiden met stukken beton naar agenten, waarna de politie traangas, pepperspray en flitsgranaten inzette. Toen de protesten verhevigden stuurde Trump de Nationale Garde naar de stad in Californië, wat volgens critici alleen maar tot meer onrust leidde.