Sacro Convento in Assisi

Assisi, 7 maart 2026 – De minderbroeders conventuelen in Assisi verzetten zich tegen de verkoop van vermeende relikwieën van de heilige Franciscus op internet. “Dat is niets anders dan bedrog”, zei broeder Giulio Cesareo O.F.M. Con., de perschef van het Sacro Convento in Assisi, gisteren op een vraag van het Oostenrijkse persbureau Kathpress.

“Relikwieën zijn niet te koop”, benadrukte Cesareo. De Katholieke Kerk verbiedt en veroordeelt immers de handel in stoffelijke resten of andere voorwerpen die door heiligen zijn gebruikt en door gelovigen worden vereerd als herinnering aan voorbeeldige christenen.

“Het getuigt van grote naïviteit om relikwieën online te willen kopen zoals andere consumptiegoederen, want voor de kerk en de gelovigen zijn het spirituele schatten die geen commerciële waarde hebben”, zei de religieus. De volgelingen van Sint-Franciscus zijn “diep bedroefd dat er mensen zijn die bereid zijn anderen te bedriegen met deze heiligste dingen om winst te maken”.

Cesareo zei echter dat hij nog meer verbaasd was dat sommigen echt overwegen om relikwieën in webshops te kopen. “Dat betekent dat ze de buitengewone waarde van deze spirituele voorwerpen niet erkennen en het risico lopen ze te behandelen als afwasmiddel, een T-shirt of handcrème.”Sommigen beschouwen ze “misschien als een soort amulet dat beschermt tegen het kwaad, ongeluk of rampen”.

Voor christenen zijn relikwieën echter geen talismannen, maar “tekenen van hoe God aanwezig en werkzaam is in ons leven als we Hem ruimte geven en Hem verwelkomen”, aldus de communicatiedirecteur van het grote franciscaanse klooster met de bijbehorende Sint-Franciscusbasiliek.

De krant Il Corriere dell'Umbria en andere Italiaanse media hadden gemeld dat botresten en delen van het gewaad van Franciscus van Assisi (ca. 1182-1226) te koop zouden worden aangeboden op bijvoorbeeld het platform eBay. Ter gelegenheid van de 800ste sterfdag van de populaire heilige worden zijn stoffelijke resten voor het eerst vier weken lang uitgesteld in de Sint-Franciscusbasiliek. Sinds 22 februari hebben ongeveer 135.000 mensen de plexiglas kist met daarin de beenderen van de stichter van de bedelorde der minderbroeders bezocht.

Het is niet de taak van de conventuelen om fraude met vermeende relikwieën of valse betaalde toegangskaarten aan te geven, aldus Cesareo. Ook voelt de orde zich op geen enkele manier benadeeld. Integendeel, “degenen die geloven dat ze online relikwieën kopen, moeten deze misleiding herkennen en indien nodig aangifte doen”.