Barcelona, 14 november 2025 – De start van de afgelopen pausverkiezing (7-8 mei) liep vertraging op omdat een kieskardinaal vergeten was zijn mobiele telefoon in te leveren. Dat staat in het onlangs in Spanje gepubliceerde boek El último Cónclave van het echtpaar Elisabetta Piqué en Gerard O'Connell.
Volgens het onderzoek van de beide vaticanisten stond de Hongaarse kardinaal Péter Erdő in de eerste stemronde op woensdagavond 7 mei aan kop. Op de volgende plaatsen stonden Robert Prevost, die uiteindelijk tot paus werd gekozen, en kardinaal Pietro Parolin.
De Argentijnse Piqué en de Ierse O'Connell gaan uitgebreid in op de vraag waarom de eerste stemronde met aanzienlijke vertraging van start was gegaan. De zwarte rook verscheen die dag pas om 21 uur, in plaats van – zoals verwacht – rond 19 uur. Het was al bekend dat kardinaal Raniero Cantalamessa zijn inleidende woorden had uitgebreid – met ongeveer een uur. Piqué en O'Connell noemen nu nog een andere reden: een mobiele telefoon in de Sixtijnse Kapel. Een oudere kardinaal was vergeten zijn mobiele telefoon in te leveren; pas nadat dit was rechtgezet, kon de stemming beginnen.
Verslapen
Een conclaaf gaat gepaard met uiterst strenge veiligheidsmaatregelen. Ook dienen de conclavisten te zweren dat zij strikte geheimhouding over de gang van zaken tijdens de verkiezing zullen betrachten. Daar hoort bij dat het de kieskardinalen ten strengste verboden is naar buiten te treden. Elk contact met de buitenwereld moet onmogelijk worden gemaakt. Communicatieapparatuur, waaronder smartphones en telefoons, moeten worden ingeleverd.
Piqué en O'Connell vonden bij hun research diverse bronnen bereid uit de school te klappen. Zo vernamen zij dat sommige kieskardinalen zich op donderdagochtend 8 mei hadden verslapen. De reden: hun wekker bevond zich op hun smartphone, maar die hadden ze moeten inleveren. Vaticaanse medewerkers moesten eraan te pas komen om hen wakker te maken. Later zouden er speciale wekkers aan de conclavisten zijn uitgedeeld.