Maastricht, 24 maart 2025In de Nederlandse rooms-katholieke bisdommen wordt aanstaande zaterdag gebeden voor vrede als onderdeel van een internationale gebedsestafette. 

De Raad van Europese Bisschoppenconferenties (CCEE) organiseert tijdens de Veertigdagentijd een gebedsestafette door heel Europa. Alle 39 Europese landen die aangesloten zijn bij de CCEE is gevraagd in estafette de mis op te dragen voor de slachtoffers van oorlog en om rechtvaardige en duurzame vrede, in het bijzonder in Oekraïne en het Heilig Land.

De CCEE-gebedsestafette ging op Aswoensdag 5 maart van start in Albanië en wordt op Witte Donderdag 17 april afgesloten in Hongarije. De Nederlandse kerkprovincie is op zaterdag 29 maart aan de beurt om te bidden en dat gebeurt in alle bisdommen op verschillende tijden. 

De volgorde in de bisdommen is als volgt:

  • Bisdom Den Bosch: 8.30 uur, Sint-Janskathedraal in ’s-Hertogenbosch; celebrant: bisschop Gerard de Korte;
  • Bisdom Roermond: 9.30 uur, Onze-Lieve-Vrouwbasiliek in Maastricht; celebrant: vicaris-generaal Harry Quaedvlieg;
  • Bisdom Breda: 11.30 uur, parochiekerk H. Trudo in Zundert; celebrant: pastoor Hans van Geel;
  • Aartsbisdom Utrecht: 12.00 uur, Sint-Augustinuskerk in Utrecht; hoofdcelebrant: kardinaal Wim Eijk;
  • Bisdom Haarlem-Amsterdam: 12.00 uur kapel van de Begijnhof in Amsterdam; hoofdcelebrant: bisschop Jan Hendriks;
  • Bisdom Rotterdam: 12.45 uur, HH. Laurentius en Elisabethkathedraal in Rotterdam; hoofdcelebrant: bisschop Hans van den Hende;
  • Bisdom Groningen-Leeuwarden: 17.00 uur, H. Titus Brandsmabasiliek in Bolsward; celebrant: vicaris Arjen Bultsma.


24 uur voor de Heer

De genoemde gebedsdatum valt deels samen met de '24 uur voor de Heer' op 28 en 29 maart 2025. Op vele plekken wereldwijd zijn kerken en kapellen op die dagen open voor aanbidding van het Allerheiligste en het ontvangen van het sacrament van boete en verzoening (biecht). 

Encyclopedie:  Eucharistische Aanbidding

De '24 uur voor de Heer' zijn sinds 2015 elk jaar onderdeel geweest van de Veertigdagentijd als voorbereiding op Pasen. In 2015 nam paus Franciscus het initiatief op in de bul Misericordiae vultus, waarin hij het Heilig Jaar van de Barmhartigheid afkondigde. Daarna is het elk jaar onderdeel geweest van de Veertigdagentijd als voorbereiding op Pasen.