Kardinaal Pietro Parolin gaat voor in een plechtige vesperdienst in de Sint-Bavokathedraal in Haarlem.

Haarlem, 26 mei 2025Kardinaal Pietro Parolin, de staatssecretaris van paus Leo XIV, was gisteren in het bisdom Haarlem-Amsterdam. In de ochtend celebreerde de ‘tweede man van het Vaticaan’ de zondagsmis in de co-kathedraal in Amsterdam en ’s middags ging hij voor in een plechtige vesperdienst in de Sint-Bavokathedraal in Haarlem. Tijdens die laatste viering bevestigde hij in naam van de paus het missionaire beleid van het bisdom. 

Jongeren uit verschillende parochies van het Noord-Hollandse diocees namen aan de vespers deel, alsook  leden van de Soevereine Militaire Orde van Malta, van de Ridderorde van het Heilig Graf van Jeruzalem, van de Heilige Militaire Constantijnse Orde van Sint-Joris, van de Orde van Sint-Lazarus en van het Heilig Kerstmisgilde. De plechtigheid werd bijgewoond door burgemeester Jos Wienen van Haarlem. 

25.05-2025  –   ‘Tweede man van Vaticaan’ feliciteert Amsterdam met 750-jarig bestaan

Martelaren van Gorcum

Aan het begin van de viering werd een aantal relieken van de in 1572 vermoorde Heilige Martelaren van Gorcum de kathedraal binnen gebracht in een processie van jongeren. Deze cultusobjecten bevonden zich vroeger in het Haarlemse bisschopshuis en de laatste twintig jaar in diocesaan opleidingscentrum De Tiltenberg in Vogelenzang. Voortaan rusten ze in de speciaal aan de Martelaren van Gorcum toegewijde kapel in de Sint-Bavokathedraal.

In zijn Engelstalige homilie zei de kardinaal-staatssecretaris er dit over: “Deze negentien martelaren, heiligverklaard door paus Pius IX, stierven in 1572 voor hun geloof in de werkelijke aanwezigheid van Christus in de Heilige Eucharistie en voor hun trouw aan de paus als Herder van de Universele Kerk en Plaatsbekleder van Christus. Zij allen, die ‘het leven verachtten tot de dood’ [citaat uit het Bijbelboek Openbaringen, 12,11], overwonnen onuitsprekelijk lijden terwijl ze hun geloof in Christus niet verloochenden en zij genieten voor eeuwig van een onvergelijkelijke heerlijkheid.”

Parolin sprak in zijn homilie de aanwezige zogenoemde ‘nieuwe katholieken’ aan: “Sommigen van jullie jongeren zijn onlangs gedoopt of bereiden zich voor op het doopsel. Ik wil jullie uitnodigen om met volharding en geduld verder te gaan op de weg van de navolging van Jezus Christus.”

Missionaire kerk

“Deze lokale Kerk van Haarlem-Amsterdam wil, naar het voorbeeld van de heiligen, meer en meer een missionaire Kerk zijn – waartoe paus Leo XIV ons bij verschillende gelegenheden heeft aangespoord –die hartelijk nieuwe mensen verwelkomt, die worden aangetrokken door de eenheid van het geloof en de liefde voor God en de naaste, in het bijzonder voor de armen en hulpbehoevenden. Ik dank allen die zich hiervoor inzetten”, aldus de staatssecretaris van Zijne Heiligheid de paus.

Onder de honderden belangstellenden in de kathedraal was ook een groep moslims onder leiding van de Turkse geschiedkundige Mehmet Tütüncü. Zij boden de kardinaal een kunstwerk aan met de Arabische tekst uit de Koran over Maria (Maryam) en Jezus (Isa).

Na afloop van de vespers werd er voor kardinaal Parolin een receptie gehouden. Voor de priesters van het bisdom was er daarna nog een speciale ontmoeting met hem.