Rome, 25 januari 2026 – Paus Leo XIV heeft vandaag in zijn angelustoespraak uiting gegeven aan zijn verdriet om de voortdurende aanvallen op Oekraïne. Terwijl gisteren in Abu Dhabi werd onderhandeld tussen Russische en Oekraïense delegaties, likte de bevolking in Kyiv weer haar wonden na een nachtelijke raketaanval.
“Ook deze dagen wordt Oekraïne getroffen door voortdurende aanvallen, waardoor hele bevolkingsgroepen worden blootgesteld aan de kou van de winter”, zei de Heillige Vader tegen de menigte op het Sint-Pietersplein. “Ik volg met pijn in het hart wat er gebeurt, ik ben nabij en bid voor degenen die lijden.”
Leo zei verder dat het “voortduren van de vijandelijkheden, met steeds ernstigere gevolgen voor de burgers”, de kloof tussen de volkeren vergroot, “wat een rechtvaardige en duurzame vrede steeds moeilijker bereikbaarbaar maakt”.
De paus vervolgde: “Ik roep iedereen op de inspanningen om een einde te maken aan deze oorlog verder te intensiveren.”
In de Oekraïense hoofdstad Kyiv, waar het vriest, zitten volgens burgemeester Vitali Klitsjko bijna 6.000 gebouwen zonder verwarming vanwege een nachtelijke Russische aanval. De nutsvoorzieningen zijn er deze winter herhaaldelijk beschadigd door aanvallen. Klitsjko riep inwoners eerder deze maand op de stad tijdelijk te verlaten vanwege de problemen met de stroom- en warmtevoorziening. Daar hebben volgens hem zeker 600.000 mensen gehoor aan gegeven.
In Abu Dhabi werden gisteren en eergisteren onder leiding van Amerikaanse bemiddelaars gesprekken gevoerd tussen delegaties uit Moskou en Kyiv. De volgende ronde zou plaats moeten op 1 februari, opnieuw in Abu Dhabi. De onderhandelingen worden gevoerd op basis van een vredesplan van de Amerikaanse president Donald Trump.