Rome, 29 april 2025Niet meer dan 133 kardinalen zullen deelnemen aan het volgende conclaaf om een nieuwe paus te kiezen. De Vaticaanse perschef Matteo Bruni zei vanmiddag dat twee kiesgerechtigde kardinalen officieel hun deelname aan het conclaaf vanwege ziekte hebben afgezegd. Bruni maakte de namen van de betrokkenen niet bekend.

Op dit moment komen 135 van de in totaal 252 kardinalen in aanmerking om te stemmen tijdens het conclaaf op 7 mei, omdat ze op het moment van het overlijden van paus Franciscus de leeftijd van 80 jaar nog niet hadden bereikt. Het maximum aantal van 120 kardinalen die in aanmerking komen om te stemmen, zoals vastgelegd in het kerkelijk recht, is tijdelijk opgeschort door paus Franciscus zelf door de creatie van meer betrekkelijk jonge kardinalen, legde Bruni uit.

Becciu

De controversiële vraag of kardinaal Angelo Becciu (76) ook mag deelnemen aan de verkiezing werd door de betrokkene zelf beslist en hij besloot niet deel te nemen. Samen met hem zouden er 136 kardinalen onder de 80 jaar zijn geweest. Becciu was in voorgaande jaren niet opgenomen in de officiële Vaticaanse statistieken van kardinalen die stemgerechtigd waren.

Becciu werd in 2023 door de rechtbank van het Vaticaan veroordeeld tot vijf en een half jaar gevangenisstraf voor betrokkenheid bij een verliesgevende vastgoedinvestering in Londen, maar ging in beroep. Franciscus had zijn rechten als kardinaal in 2020 al ingetrokken voor hetzelfde vergrijp, maar zowel de rechtsgrond als de reikwijdte van deze straf bleven onduidelijk.

Preconclaaf

Volgens Bruni namen 183 kardinalen, onder kardinaal Wim Eijk uit Utrecht, vanochtend deel aan de bijeenkomsten van het zogenaamde preconclaaf. Meer dan 120 van de kieskardinalen waren aanwezig bij de Zesde Algemene Congregatie van het College van Kardinalen.

Volgens een verklaring die de mgr. Diego Ravelli, de meester van de Pontificale Liturgische Vieringen, vandaag publiceerde, zullen de kardinalen in de ochtend van 7 mei de mis Pro eligendo Romano Pontifici (‘Voor de verkiezing van de Romeinse pontifex’) opdragen in de Sint-Pietersbasiliek. Hoofdcelebrant is kardinaal Giovanni Battista Re, de deken van het College van Kardinalen. Normaal gesproken is de kardinaal-deken de voorzitter van het conclaaf. Aangezien Re 91 jaar is, mag hij niet aan het conclaaf deelnemen. Ook vice-deken Leonardo Sandri kan de voorzitter niet zijn, omdat hij 81 jaar oud is. De regels schrijven dan voor dat de kieskardinaal van de hoogste rang de pausverkiezing zal voorzitten. En dat is de 70-jarige kardinaal Pietro Parolin, de voormalige staatssecretaris. 

Vandaag, de vierde dag van de Novendiales, dragen de kanunniken van de kapittels van alle pauselijke basiliek in de Sint-Pieter een mis op voor het zielenheil van paus Franciscus. Hoofdcelebrant is kardinaal Mauro Gambetti, aartspriester van de Vaticaanse Basiliek en vicaris-generaal van Vaticaanstad.