Rome, 14 juni 2025Paus Leo XIV heeft vanochtend in de Vaticaanse Basiliek een extra algemene audiëntie gehouden. Deze bijeenkomst voor pelgrims vond plaatst in het kader van het Heilig Jaar 2025.

Algemene audiënties, waarbij de paus altijd ook geloofsonderricht geeft, vinden altijd op woensdagochtend plaats. ‘Jubileumaudiënties’ vinden plaats op zaterdagochtend. Dit Heilig Jaar staat in het teken van ‘Pelgrims in Hoop’. 

Hoop is verbinden

Leo sprak vanochtend in zijn catechese over het thema ‘Hoop is verbinden’. Hij deed dat aan de hand van wat de kerkvader Sint-Ireneüs van Lyon leerde over de christelijke hoop.

“Beste broeders en zusters, op deze ochtend worden de speciale jubileum-audiënties hervat die paus Franciscus in januari in gang zette, waarbij hij telkens een bepaald aspect van de theologale deugd van de hoop belichtte aan de hand van een spiritueel figuur die daarvan getuigde. Laten we dus verdergaan op de ingeslagen weg, als pelgrims van de hoop!”, zei Leo XIV.

A handout picture provided by the Vatican Media shows Pope Leo XIV (L) waving to participants during the Jubilee Audience at the Saint Peter's Basilica, in Vatican City, 14 June 2025.

“De hoop die de apostelen vanaf het begin hebben doorgegeven, brengt ons samen. De apostelen zagen in Jezus de verbinding tussen de aarde en de hemel: met hun ogen, oren en handen hebben zij het Woord van het leven ontvangen. Het Jubileum is een open deur naar dit mysterie. Het jubeljaar verbindt de wereld van God op een radicalere manier met de onze. Het nodigt ons uit om serieus te nemen wat we elke dag bidden: ‘Zoals in de hemel, zo ook op aarde.’ Dat is onze hoop. Dat is het aspect dat we vandaag willen uitdiepen: hopen is verbinden”, zei paus Leo.

Migranten doen geloof herleven

De Heilige Vader sprak vervolgens over Ireneüs van Lyon, die geboren werd in Klein Azië en opgroeide onder mensen die de apostelen nog persoonlijk hadden gekend. “Hij kwam vervolgens naar Europa, omdat er in Lyon al een gemeenschap was ontstaan van christenen die uit zijn eigen land kwamen. Hoe goed is het om dat hier, in Rome, in Europa, te bedenken! Het evangelie is van buitenaf naar dit continent gebracht. En ook vandaag de dag zijn er migrantengemeenschappen die het geloof doen herleven in de landen die hen opvangen. Het evangelie komt van buitenaf. Irenaeus verbindt Oost en West. Dat is op zich al een teken van hoop, omdat het ons eraan herinnert hoe volkeren elkaar blijven verrijken.”

Irenaeus heeft volgens paus Leo nog een grotere schat te bieden. “De leerstellige verdeeldheid die hij binnen de christelijke gemeenschap aantrof, de interne conflicten en de externe vervolgingen ontmoedigden hem niet. Integendeel, in een wereld die in stukken lag, leerde hij beter denken en richtte hij zijn aandacht steeds meer op Jezus. Hij werd een bezinger van zijn persoon, ja zelfs van zijn vlees. Hij erkende namelijk dat in Hem wat ons tegengesteld lijkt, weer tot eenheid wordt samengevoegd. Jezus is geen muur die scheidt, maar een deur die ons verenigt. We moeten in Hem blijven en de werkelijkheid onderscheiden van ideologieën.”

Vlees van Jezus

“Lieve broeders en zusters, ook vandaag de dag kunnen ideeën gek worden en woorden doden. Het vlees daarentegen is waar we allemaal van gemaakt zijn; het is wat ons verbindt met de aarde en met andere schepselen. Het vlees van Jezus moet worden aanvaard en aanschouwd in elke broeder en zuster, in elk schepsel. Laten we luisteren naar de roep van het vlees, laten we ons bij naam roepen door het leed van anderen. Het gebod dat we vanaf het begin hebben ontvangen, is dat van wederzijdse liefde. Dat staat in ons vlees geschreven, nog voor het in enige wet staat.”

A handout picture provided by the Vatican Media shows Pope Leo XIV (C, front) blessing a child during the Jubilee Audience at the Saint Peter's Basilica, in Vatican City, 14 June 2025.

“Irenaeus, meester van eenheid, leert ons niet tegen elkaar op te stellen, maar te verbinden. Intelligentie is niet waar men scheidt, maar waar men verbindt. Onderscheiden is nuttig, maar verdelen nooit. Jezus is het eeuwige leven onder ons: hij brengt tegenstellingen samen en maakt gemeenschap mogelijk.”

“Wij zijn pelgrims van hoop, want tussen mensen, volkeren en schepselen is er iemand nodig die besluit om zich in de richting van gemeenschap te bewegen. Anderen zullen ons volgen. Net als Irenaeus in Lyon in de tweede eeuw, gaan we in al onze steden weer bruggen bouwen waar nu muren staan. Laten we deuren openen, werelden verbinden, dan zal er hoop zijn”, aldus Leo XIV.

Jubileum van de Sport

Morgenochtend gaat de paus voor in de Vaticaanse Basiliek voor in een pontificale hoogmis ter viering van het hoogfeest van de Allerheiligste Drie-eenheid. Tegelijk is dat het hoogtepunt van het ‘Jubileum van de Sport’, een meerdaags jubeljaarevenement voor mensen die behoren tot de wereld van de sport.