Journalist Annemiek Leclaire onderzoekt grote zingevingsvragen. ‘Alle mensen hebben toegang tot God, maar ieder heeft een andere.’ Met dat inzicht helpt ze mensen op verhaal komen. In De verwondering deelt ze haar eigen verhaal, over kwetsbaarheid, verwondering en ook over verlies. ‘Ik voelde me aan het einde van de wereld en wist niet wat ik moest doen.’
Niets fascineert Annemiek Leclaire meer dan de grote vragen in het leven. Ze onderzoektnieuwsgierig wat haarzelf en andere mensen gaande houdt. ‘Ik ben altijd erg geïntrigeerd door de kwetsbaarheden van de ander, want in die kwetsbaarheid zit vaak ook veel talent’, vertelt ze aan tafel bij Annemiek Schrijver.
Als journalist is ze bekend van haar persoonlijke interviews en stukken voor landelijke kranten en tijdschriften. Daarnaast heeft ze een zingevingspraktijk, waar ze mensen helpt de rode draad in hun leven op te sporen. Gevoed door woorden van godsdienstfilosoof Martin Buber: ‘Alle mensen hebben toegang tot God, maar ieder heeft een andere.’
Leclaires nieuwsgierigheid wordt gevoed door haar eigen verleden, waarin ze kwetsbaarheid en verlies van dichtbij meemaakte. Zo maakte haar dochter een periode van ernstige ziekte door, en later verloor Annemiek haar partner. ‘Ik voelde me aan het einde van de wereld enwist niet wat ik moest doen.’ Tegelijk denkt ze bij tegenslag altijd al snel: ‘Wat interessant! Zoveel mensen maken zo’n periode mee. Hoe doet men dat? Hoe gaat die beweging van donker naar licht? Dat wil ik onderzoeken.’
Die verwondering drijft deze journalist voort, ook nu ze bewust single is. ‘Ik woon en leef bewust alleen, en daar heb ik ook plezier in. Ik vraag me ook af of ik ooit zoveel rust heb ervaren als nu.’ Die rust bepaalt haar ook bij de heiligheid van alle dingen. ‘Ik geloof dat je juist alleen – in een grotere conversatie met het zijn – kunt zinken in een heel diep gevoel van verwondering en ontzag.’
Dat kwetsbaarheid en talent vaak samengaan, blijkt zeker als Leclaire vertelt dat ze als kind heel erg stotterde. Door hard te werken is haar spreekvaardigheid enorm verbeterd, al blijft het soms lastig. ‘Dat vind ik moeilijk. Het voelt als falen.’ Maar de afgelopen tijd ontdekte ze iets bijzonders.
‘Ik val letterlijk stil als ik in een situatie kom waar bepaalde dingen niet gezegd mogen worden’, vertelt ze tot verbazing van Annemiek Schrijver. ‘Dus ik ben een soort kanarie in de kolenmijn,’ die aanvoelt of er ruimte is voor waarheid. Zo kan kwetsbaarheid een uniek talentvoortbrengen. Een veelzijdig gesprek tussen Annemiek en Annemiek.
De verwondering met Annemiek Leclaire, zondag 8 november om 08.25 uur bij KRO-NCRV op NPO 2.
Meer informatie
Sem Kaptein
Algemene persvoorlichting
Kijkers/luisteraars kunnen met vragen/opmerkingen terecht bij het Klant Contact Centrum:
E: info@kro-ncrv.nl
T: 035-6726880
KRO-NCRV's De verwondering met Annemiek Leclaire
Fotograaf:
KRO-NCRV
Disclaimer
Op deze foto rusten auteursrechten. Deze foto mag niet worden verveelvoudigd, opgeslagen of openbaar gemaakt, in enige vorm of op welke wijze dan ook, zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van KRO-NCRV en fotograaf.
Uitzondering op bovenstaand verbod, betreft zogenaamd promotioneel gebruik t.b.v. KRO-NCRV dan wel onze programma’s. Op voorwaarde dat er een relatie is met het betreffende programma/onderwerp, vermelding van de naam van de fotograaf plaats vindt én met inachtneming van het gestelde in artikel 25 Auteurswet, is het toegestaan om zonder nadere vergoeding gebruik te maken van de foto.
Downloaden
Door de foto te downloaden geeft u aan akkoord te zijn met bovengenoemde voorwaarden en deze te zullen naleven. De foto wordt in een apart scherm geopend. Kies bovenin dit scherm voor “bestand” en hierna “opslaan als”. Dit kan afwijken per webbrowser.