Een wortel in perfecte blokjes snijden. Voor presentator en fijnproever Tobias Camman is dat de ultieme vorm van ontspanning. In een wereld vol prikkels helpt koken hem om alles even los te laten. Tijdens FOMO Chefs probeert hij zijn enthousiasme voor fine dining over te brengen op vriend en medepresentator Stijn van Vliet.

Koken met aandacht

In een tijd waarin iedereen continu online is en altijd ‘aan’ lijkt te staan, ziet Tobias koken als zeldzaam moment zonder afleiding. ‘Een wortel in perfecte blokjes snijden is heel meditatief,’ zegt hij. ‘Met je handen bezig zijn geeft rust en is voor mij het gevoel van absolute vrijheid.’ 

‘Het klinkt misschien zweverig,’ gaat hij verder, ‘maar koken is volledig in het hier en nu, waardoor ik even niet bezig ben met alle stressdingen.’

 

Culinair FOMO-programma

In FOMO Chefs reist Tobias samen met culinair leek Stijn van Vliet langs chefs en producenten in binnen- en buitenland. Aan het einde van elke aflevering schotelt Tobias de sterrenchefs zijn versie van hun signature dish voor.

Twee mannen en een hond in het bos

Wanneer koken geen rust geeft 

Of koken altijd ontspannend is? Niet per se. ‘Voor een sterrenchef koken is niet bepaald mindful,’ geeft Tobias toe. ‘Gelukkig waren ze allemaal erg lief voor me. Je merkt dat chefs het heel erg waarderen als je vol overgave kookt en het product respecteert, dan ben je vaak al een heel eind.’

'Koken is bij mij wel echt een theateropvoering'

Tobias Camman

Theateropvoering in de keuken 

In koken komt alles samen waar Tobias in het leven van houdt. En hoewel het hem rust geeft, doet hij het zelden alleen voor zichzelf: ‘Het is bij mij wel echt een theateropvoering, en daar heb je publiek voor nodig.’ Voor zichzelf koken voelt zinlozer voor hem. ‘Ik heb er niks aan als ik mezelf een schouderklopje moet geven,’ lacht hij. 

Welk gerecht hij wel eens voor zichzelf op tafel zet? ‘Bijna altijd een simpele pasta of een stoof. Dat is weinig theater en het ziet er niet uit, maar is wel heel lekker.’

 

Van sterrenkeuken naar de keukentafel 

In FOMO Chefs staat kwaliteit centraal, maar Tobias wil het koken niet onbereikbaar maken. ‘Ik probeer het wel behapbaar te houden zodat de kijker het thuis ook kan maken,’ zegt hij over de gerechten. 

Moeilijke apparaten of exclusieve ingrediënten vermijdt hij liever. Maar één ding is niet onderhandelbaar: bouillonblokjes. ‘Ik haat de smaak ervan. Als ik het ruik wanneer ik een restaurant binnenstap, vertrek ik gelijk,’ zegt hij stellig. Zelf bouillon maken kost wat extra tijd, maar volgens Tobias hoort dat juist bij aandacht voor eten.

De mens achter het ingrediënt 

De producenten die het duo ontmoet tijdens de afleveringen, maken de meeste indruk op Tobias. ‘Zij zijn zo gek om elke ochtend om vijf uur op te staan om te gaan vissen of voor de geiten te zorgen.’ 

Volgens hem maken die producenten van kwalitatieve producten het echte verschil. ‘Eigenlijk offeren ze hun hele leven op voor één ingrediënt, dus ik hoop dat FOMO Chefs ook een ode aan hen is.’

Twee mannen in water om te vissen

Met veel liefde gemaakt 

Met veel trots kijkt Tobias terug op het maken van het programma: ‘Er zit heel veel liefde in en iedereen heeft keihard z’n best gedaan.’ Die liefde zit volgens hem in elk detail; van de gerechten tot aan de montage. ‘Ik hoop dat mensen het even leuk vinden om naar te kijken als wij het vonden om te maken,’ sluit hij af. 

Het volledige seizoen van FOMO Chefs stream je gratis via NPO Start.