Vandaag is het officieel Earth Overshoot Day, Nee, dat is geen feestdag. Het betekent namelijk dat we de jaarvoorraad van onze planeet hebben opgemaakt. En nooit eerder kwam dat moment zó vroeg als nu.

Foto: Nikola Jovanovic, Unsplash

Ieder jaar berekent de Global Footprint Network hoe groot onze ecologische voetafdruk is én wat de biocapaciteit van de aarde is. Dat zijn moeilijke termen, maar waar het eigenlijk op neerkomt is het volgende: de aarde produceert jaarlijks grondstoffen, waar wij van leven. Maar wij gebruiken elk jaar meer dan er door de aarde kan worden bijgevuld.

Verder op reserves

De Global Footprint Network meet op welke dag we officieel door de jaarvoorraad heen zijn. Vanaf dat moment leef je eigenlijk verder op de reserves van de aarde. Maar die zogenaamde Earth Overshoot Day (EOD) komt elk jaar een stukje eerder. Vandaag op 1 augustus is alweer een nieuw record gevestigd.

NOS op 3 maakte een mooi filmpje over dit probleem. Hoe kan het toch dat we steeds eerder door die voorraad heen zijn? En kunnen we dit nog terugdraaien?

Op het moment dat je de ecologische voetafdruk en de biocapaciteit van elkaar aftrekt, kun je er niet omheen dat we té veel vragen van onze aarde. Dat is dit jaar extra goed zichtbaar. Wat wij in de afgelopen zeven maanden verbruikt hebben als mens, daar heeft de aarde twaalf maanden voor nodig om weer aan te vullen.

“Het is een beetje alsof we vanaf vandaag, de rest van het jaar leven van onze spaarrekening en van onze creditcard,” legt NOS op 3 uit in het filmpje.

Steeds sneller door de voorraad heen

In 1970 was er voor het eerst sprake van een tekort in onze biocapaciteit. Maar toen viel Earth Overshoot Day nog op 29 december. “Die dag is bijna ieder jaar vroeger komen te liggen. In 1990 was het nog op 11 oktober, in 2000 was het 23 september en dit jaar is de vroegste Earth Overshoot Day tot nu toe,” volgens de video.

Moeten we direct vrezen voor Apocalyps op 1 januari? Dat is niet nodig. Al zal ons leven wel minder comfortabel worden: “Klimaatverandering neemt toe omdat er niet genoeg bomen en oceanen zijn om alle CO2-uitstoot te absorberen. Ook zullen meer plekken op aarde te maken krijgen met voedseltekorten. En omdat we bossen kappen voor landbouwgrond en plekken om te wonen, zullen ook meer planten en dieren uitsterven.”

Kunnen we dit nog terugdraaien? Misschien wel. Maar dan moeten we allereerst weer genoegen nemen met één planeet en die proberen wat minder hard uit te knijpen.

Het is een beetje alsof we de rest van het jaar moeten leven van onze spaarrekening en creditcard

NOS op 3

Westerse landen scoren slecht

Op de website van Global Footprint Network is te zien hoe verschillende landen scoren qua Earth Overshoot Day. Nederland staat er helaas niet tussen, maar wat wel opvalt, is dat Europa slecht scoort. Luxemburg is bijvoorbeeld al op 19 februari door haar voorraad heen, Denemarken op 28 maart, Duitsland op 2 mei en Frankrijk op 5 mei.

Ook de VS en Canada scoren slecht, die landen zijn met hun voetafdruk op 15 en 18 maart al door de voorraad van Moeder Aarde heen. Vietnam heeft daarentegen de beste balans, daar is de voorraad op 21 december 2018 pas op.

Benieuwd naar het artikel van NOS op 3 of de website van Global Footprint Network? Bekijk ze via de linkjes hieronder.