In het supermarktschap liggen ze broederlijk naast elkaar: de knakworst en de hotdog uit blik. Ze lijken ogenschijnlijk veel op elkaar, totdat je naar de prijs kijkt. Dat roept de vraag op: verschillen knakworsten en hotdogs écht zoveel van elkaar? De Keuringsdienst werpt een blik op ingeblikte worst.

Prijsverschil hotdogs en knakworsten 

Ondanks dat hotdogs en knakworsten verdacht veel op elkaar lijken, doet de prijs vermoeden dat het wel degelijk twee verschillende worsten zijn. 

Ter illustratie: een blik knakworsten van het huismerk kost 1,50 euro (400 gram). Koop je hotdogs? Dan betaal je 3,39 euro (560 gram). Op basis van kiloprijs is dat bijna twee keer zoveel. 

Tijd om de supermarkten te vragen wat nou precies het verschil is tussen de twee ingeblikte varkensworsten. 

Welke worst heeft jouw voorkeur?

Keuzen

Reacties supermarkt 

De ene medewerker zegt dat het vooral de vorm is die het verschil maakt, een ander zegt dat de smaken verschillen vanwege de gebruikte kruidenmix.  

‘Als je van een stevige bite houdt, dan zijn knakworsten een goede keuze. Heb je liever iets zachters, dan past een hotdog beter,’ wordt ons aan de telefoon verteld. 

En dan krijgen we ook nog te horen dat het allemaal veel simpeler ligt: ‘Een knakworst blijft een knakworst… tot je ’m in een broodje stopt en hij ineens een hotdog heet.’ 

Ze lijken het zelf dus ook niet helemaal te weten. Tijd om er een paar blikken bij te pakken en de ingrediënten eens goed met elkaar te vergelijken. 

Keuringsdienst van waarde - Tabel Knakworst en Hotdog

Ook op basis van ingrediënten lijkt er geen touw aan vast te knopen. De kruidenmix verschilt per merk en ook het gebruikte percentage varkensvlees is niet consistent. We vragen daarom experts waar het verschil écht in zit.  

Oorsprong van de worst  

‘Zowel de hotdog als de knakworst zijn afgeleid van de Duitse Frankfurter,’ vertelt slagersvakdocent Gertjan Verzijl. 

Al deze worsten bevatten van origine varkensvlees omhuld in een schapendarm. En ook de kruiden verschillen niet al te veel van elkaar. 

In de Frankfurter worden kruiden zoals witte peper, kardemom, nootmuskaat en knoflook gebruikt - smaken die ook de basis vormen voor de knakworst en hotdog. 

En de hotdog dan?

‘De hotdog is eigenlijk pas in de jaren zestig echt in Nederland terechtgekomen,’ vertelt slagers-vakdocent Gertjan Verzijl.   

 ‘Na de oorlog namen de bevrijders veel Amerikaanse producten mee, en langzaam werd dat in Nederland populair. Denk aan rock-’n-roll, cola, hamburgers - en natuurlijk de hotdog. Die hebben we als het ware geadopteerd’, aldus Gertjan Verzijl.  

De knakworst is de oude niet meer 

Waar in Duitsland Bockworsten en Frankfurters nog vaak ambachtelijk gemaakt worden, geldt dat voor Nederlandse ingeblikte worsten niet meer. ‘In Nederland speelt de prijs een grotere rol, en dat proef je terug’, vertelt Voedingsmiddelentechnoloog Ijsbrand Velzeboer. 

Een authentieke knakworst hoort – door het schapendarmomhulsel - bij het breken een goed knakkend geluid te geven. Daar heeft de worst ook zijn naam aan te danken. Maar fabrikanten zijn de schapendarm gaan vervangen door rundercollageen. Het resultaat? Een knakworst die niet meer knakt, maar nog wel knakworst heet.

Eenheidsworst 

Ingeblikte worsten uit de supermarkt zijn eenheidsworst geworden. ‘Ze zitten allemaal vol met zetmeel, separatorvlees, fosfaten, kruiden en vooral veel water,’ legt voedingsmiddelentechnoloog IJsbrand Velzeboer uit.  

Ze verschillen volgens Velzeboer dan ook nauwelijks qua smaak: ‘Al helemaal zodra er saus overheen gaat, dan proef je vooral dat.’ 

Het verschil

De ene soort worst bevat net iets meer vlees dan de ander, en soms verschilt de kruidenmix iets, maar of dit het prijsverschil echt verklaart, valt te betwijfelen. 
 
Bij een A-merk zien we dat de hotdogs inderdaad meer vlees bevatten. Dit zou het prijsverschil enigszins kunnen verklaren. Er liggen echter ook hotdogs in de schappen die minder vlees bevatten dan de knakworst, en alsnog twee keer zo duur zijn. Hoe kan dat dan?  

‘Het prijsverschil zit hem vooral in de naam. Hotdogs klinken chiquer, en daar vragen ze meer geld voor,’ aldus Velzeboer. ‘Het enige wezenlijke verschil is de afmeting van de worst. Een hotdog is vaak wat dikker en langer.’ 

Conclusie 

Of je nu kiest voor een knakworst of een hotdog uit blik: echt veel maakt het niet uit. De ingrediënten verschillen nauwelijks, het ‘knakje’ is grotendeels verdwenen en de smaak verdwijnt al snel onder een flinke klodder saus.  

Wat ooit begon als een Hollandse klassieker heeft simpelweg een internationale tegenhanger gekregen met een iets chiquere naam – en een hoger prijskaartje.  

Meer van Keuringsdienst van waarde weten?

Schrijf in je voor de nieuwsbrief Groener eten & leven. Al duizenden mensen gingen je voor!

Keuringsdienst van waarde - Ersin - Olijfolie